Hogyan rögzítsük keretbe a thonet anyagot?

A thonet anyag felhasználási területe igen széleskörű. Nem csak székek ülőfelületeként és háttámlájaként használhatjuk, számos egyéb módon is felhasználható:
dekorpanel, ajtóbetétanyagként bútorokba szerelhető, vagy fakeretbe foglalva alkalmas villanyórák, fűtőtestek, radiátorok eltakarásához, mivel nem gátolja a levegő áramlását.

A kialakításának köszönhetően a lukacsos thonet anyagon keresztül szabadon áramlik a levegő, mégis takar annyira, hogy ne látszódjon pl. a radiátor. Szellőző funkcióját előszobaszekrénynél vagy cipős szekrénynél is jól ki lehet használni.

A keretbe foglaláshoz elegendő egy tűzőgép. Ennek a segítségével akár házilag is felszerelhető. 

A thonet anyag víz hatására megpuhul, megnyúlik kicsit, ezáltal könnyen kezelhetővé válik. Ezért a rögzítés előtt érdemes 2-3 órára vízbe áztatni, majd (mielőtt megszáradna) tűzőgéppel sűrűn hozzátűzni a fakerethez (a belső oldalára).
Nem szabad túl feszesen rögzíteni, mert a száradást követően az anyag visszanyeri régi méretét, ezért szétszakadhat a rögzítések mentén.


Arra is figyelni kell, hogy a tűzőgép belövési erőssége ne legyen túl erősre állítva, mert elvághatja a thonettet. Ezért ezt mindenképpen érdemes előtte kipróbálni.

Ha a tűzőkapocs elvágja az anyagot, de a tűzőgép belövési erősségén nem lehet változtatni, akkor az anyag fölé rakni kell egy 0,2-0,5 mm vastagságú gumibelsőt vagy kettőbe hajtott szigetelőszalagot. Így biztos, hogy nem fogja elvágni a thonet anyagot.

Ha nem tűzőgéppel szeretnénk rögzíteni, akkor a fakeretbe felsőmaróval bemart nútba szorítsuk be a thonet anyagot faragasztóval bekent peddignáddal.

A thonet anyag a rattan külső héjából készül, ezért nehéz festeni, pácolni, mivel nem egyenletesen szívja be az anyag a festéket.

Shell lakkba vagy Beizen lakkba kevert színező anyaggal érdemes csak pácolni.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan kell ragasztani és festeni a teli nádszövetet?